Turqia e vendosur për luftë, si reagojnë SHBA dhe Rusia. Uashingtoni e pranon se…

Published on :

SHBA po bën gjithçka që është e mundur për të evituar konfrontimin me Turqinë në territorin e Sirisë. Kështu është shprehur komandanti më i lartë amerikan për Lindjen e Mesme. Turqia ka nisur një ofensivë kundër forcave kurde të aleatëve të SHBA-ve në Afrin. Trupat e SHBA-ve nuk kanë prani në Afrin, por Turqia ka […]

Rusia disa muaj më parë planifikoi bombardimin e Gjermanisë dhe pushtimin e Evropës

Published on :

Rusia stimuloi pushimin e Evropës dhe bombardimin e Gjermanisë në stërvitjet masive vetëm disa muaj më parë, sipas analistëve. Rusia simuloi luftën kundër NATO-s, duke bombarduar Gjermaninë dhe duke pushtuar shtetet baltike gjatë ushtrimeve ushtarake “Perëndimore 2017” të Vladimit Putinit. Një program masiv i lojërave të luftës me dhjetëra trupa dhe kodin e quajtur “Zapad” […]

Zbulohen mesazhet, si ish- ministrja e Ramës shan Blendi Fevziun live në emision

Published on :

Në “Opinion” dje debatuan për kryeprokuroren e re. Të ftuar ishin Enkelejd Alibeaj, Shkëlqim Gjata, Ermonela Felaj dhe Mustafa Nano. Gazeta Shqiptare ka siguruar dy foto kur ish-ministrja komunikon me bashkëshortin e saj në WhatsApp. Nga ajo që duket në foto Ermonela Felaj dhe bashkëshorti i saj, Bledi, shajnë gazetarin Blendi Fevziun. Ermonela Felaj: He […]

Pacolli nga aeroplani flet për vizitën në Slloveni (Video)

Published on :

Zëvendëskryeministri i dhe shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli gjatë udhëtimit me aeroplan për në Kosovë, ka njoftuar se ka përfunduar vizitën që ka zhvilluar në Slloveni. Ai tregon se gjatë kësaj vizite ka takuar presidentin slloven Borut Pahor, kryetarin e Parlamentit, Milan Brglez dhe ministrin e jashtëm, Karl Erjavec. Postimi i Pacollit në Facebook: […]

Reçica: Rreth 27 mijë kosovarë në skemat sociale

Published on :

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, tha se niveli i zhvillimit ekonomik të vendit nuk është i mirë dhe për këtë duhet të angazhohemi të gjithë për të përmirësuar jetën e qytetarëve. “Rreth 270 mijë qytetarë të Kosovës janë në skemat sociale”, tha Reçica në RTK. Sipas tij po angazhohet që së paku […]

Kadri Veseli nesër pritet të dëshmojë në gjykimin ndaj Albin Kurtit

Published on :

Kreu i legjislativit të vendit, Kadri Veseli nesër pritet të dal para trupit gjykues të Gjykatës Themelore në Prishtinë, për të dhënë dëshminë e tij, në lidhje me hedhjen e gazit lotsjellës në hapësirat e Kuvendit të Kosovës. Për shkak të këtyre veprimeve, për përdorim të armës ose mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit […]