Në Maliq, nusja rreh vjehrrën dhe vjehrri nusen

Published on :

Dy ngjarje të ndryshme, “dhunë në familje”, janë regjistruar në Maliq. Sipas burimeve të Policisë Vendore, mësohet se në një rast, ka qenë nusja që ka dhunuar vjehrrën e saj, ndërsa në rastinjtetër, vjehrri ka dhunuar nusen e djalit. Të njëjta burime, saktësuan se për të dy rastet, u plotësua kërkesë padia për lëshimin e […]

Ky është moti për nesër

Published on :

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të mërkurën do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 26-28 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet i lartë në kufijtë e rrezikut. Kurse sa i përket fushave barike, ato […]

“E turpshme, dështon protesta…”, kuksianët pranojnë tarifën dhe akuzojnë opozitën

Published on :

Asht siç ishte paralajmëruar ditën e sotme ka nisur pagesa për kalimin në Rrugën e Kombit, pranë trarëve të vënë nga qeveria në bashkëpunim me koncesionarët për mirëmbajtjen e saj. Por, përveç nisjes së pagesës ishte njoftuar edhe një protestë, e cila ka dështuar. Ndoshta tarifa e reduktuar ose prania e forcave policore të cilat […]

Parashikimi i motit/ Ja çfarë ndodh me temperaturat nesër në vendin tonë

Published on :

Edhe përgjatë ditës së nesërme në vendin tonë do të mbizotërojë mot i ngrohtë dhe i kthjellët. Sipas meteorologëve, gjatë ditës së nesërme temperaturat do të variojnë nga 12 gradë në 32 gradë celsius. Parashikimi i Motit: RESHJET – Edhe gjatë ditës së nesërme (e martë, dt.18) nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht […]

Zvicra “në hall”: Na duhen refugjatë për t’i punësuar, i paguajnë mirë!

Published on :

“Punë ka, por s’ka profesionistë”. Kjo është shprehja që përdor gjithmonë kreu i qeverisë për të zbutur apo mbuluar papunësinë që ka kapluar vendin. Të gjithë e dimë si është situata e punësimit në vend, ndaj të shumtë janë personat që i janë drejtuar emigrimit për të siguruar të ardhura. Një nga vendet që është […]

Parashikimi i motit, pasdite vijnë lajme të këqija

Published on :

Kthjellimet vijojnë në zonat bregdetare, por vranësira kalimtare do ketë në zonat malore kryesisht në ekstremin Verior. Pasditja fuqizon vranësirat në zonat malore në Veri dhe Qendër, ndërsa Jugperëndimi mbetet kryesisht me kthjellime. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante gjatë mëngjesit por rritje të lehtë sjellin orët e mesditës duke shënuar maksimalisht 33°C. […]

Këmbimi valutor, leku fiton pikë ndaj dollarit por humb me euron, ja kursi i sotëm

Published on :

Në tregun e këmbimit valutor vendas, Leku ka fituar pikë në këmbim me dollarin amerikan dhe ka humbur në këmbim me monedhën e përbashkët europiane. Sipas kursit zyrtar të BSH-së, të shtunën euro këmbehet 126.76 lekë ose 0.02 lekë më shumë se një ditë më parë dhe dollari amerikan këmbehet 108.32 lekë ose 0.76 lekë […]

Pse në Durrës bebet lindin para kohe?!

Published on :

Rreth 2500 lindje në vit kryhen në maternitetin e Durrësit, numër ky që nuk ka pësuar rritje në dekadën e fundit. Por ajo që të bie në sy është numri i lartë i nënave që kryejnë lindje prematurë. Çdo ditë në repartin e Reanimacionit në këtë maternitet gjenden deri në 10 foshnja, të cilat marrin […]

Zvicra kërkon punëtorë, zanati ku pritet të punësohen mbi 16.000 emigrantë

Published on :

Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Në kohën e digjitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Për shkak se industria nuk është […]

Parlamenti Evropian jep një votë pro liberalizimit të vizave

Published on :

Parlamenti Europian sapo ka votuar “pro” për liberalizimin e vizave për Kosovën. Tanja Fajon para fillimit të votimit tha se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave dhe ka kërkuar votën e të gjithë eurodeputetëve të Parlamentit Evropian që të votojnë me votë pro, raporton Express. “Kërkoj të votoni pro liberalizimit […]