Ah o Zot po pse? Babë e bir humbin jetën papritur, kishin ndarë pushimet, po shkonin në shtëpi të merrnin…

Published on :

Babë e bir humbën jetën në një aksident në autostradën e Mediterraneo, midis kryqëzimeve të Ebolit dhe Campagna, në provincën e Salerno të shtunën. Sot mediat italiane kanë bërë me dije të tjera detaje. V.iktimat, nga Siçilia, ishin dy punëtorë që po ktheheshin në shtëpi nga një periudhë e gjatë larg saj, pasi kishin punuar […]

Dita më e nxehtë e vitit, ja qyteti shqiptar ku dje u kap temperatura 41,3 gradë Celsius

Published on :

Është regjistruar temperatura më e lartë për këtë vit. Termometri regjistroi 40 gradë Celsius në Koplik dhe Elbasan, ndërsa në Berat, Kuçovë dhe Gjirokastër u tejkalua vlera 40. Temperatura më e lartë është shënuar në Gjirokastër, 41,3 gradë Celsius. Këto temperatura shënohen në Shqipëri sa herë ka masa ajrore afrikane drejt Europës Jugore. Sa i […]

Oh çfarë t.merri paska qenë sot, vapa na m.byti. Ja kur fillon shiu

Published on :

Një vape me temperatura te larta dhe rr.e.zik i madh per z.j.arre ne disa qarqe te vendit. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, (IGJEUM) ne buletinin e fundit te publikuar per sot dhe parashikimin per neser, paralajmeron per kujdes te shtuar. “Pritet rr.ezik “I LARTË’’ në qarqet Fier, Berat, Vlorë dhe Gjirokastër dhe rr.ezik […]

Si do të jetë moti në Kosovë të mërkurën e të enjten?

Published on :

Vala e të nxehtit afrikan ditëve në vijim do të vazhdojë të shtrihet mbi rajon, duke vazhduar me rritje të theksuar të temperaturave mbi vlera mesatare, parashikon Prishtina Weather. “Fushat e presionit të lartë mbi rajonin e Mesdheut do të vazhdojnë të kushtëzojnë mot kryesisht të kthjellët dhe me diell”, sipas këtij shërbimi të meteorologjisë. […]

Ja sa do të kushtojë Kurbani për këtë Kurban Bajram

Published on :

Bashkësia Islame e Kosovës, sikurse herëve të tjera, edhe këtë vit, me rastin e Kurban Bajramit, do të bëjë organizimin e therjes së kurbaneve. Sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, bën të ditur se për këtë vit çmimi i një kurbani është përcaktuar 120 euro. “Ne paraprakisht e kemi caktuar dhe çmimin e […]

Befason moti, nga e marta ndryshojnë temperaturat

Published on :

Mot me diell dhe rritje graduale të temperaturës, paralajmëron DPHM nga dita e martë. Temperatura më të larta do të ketë nga mesi i javës, kur edhe vranësirat do të rriten. Posaçërisht ngrohtë do të jetë në juglindje. Të hënën temperaturat do të lëvizin prej 11 deri 34 gradë, të martën prej 10 deri 36, […]

Moti ndryshon në fundjavë, plazhet shqiptare do të “goditen” nga era e fortë

Published on :

Në fundjavën e kaluar reshjet e shiut, era e fortë dhe situata e trazuar në bregdet sollën vdekjen e dy personave dhe të paktën rrezikimin e jetës së dhjetëra të tjerëve. Këtë fundjavë, situata e motit parashikohet të destabilizohet sërish. IGJEUM ka përcjellë parashikimin e motit nga ku lajmëron se në fundjavë pritet të ketë […]

Si do të jetë moti në Kosovë në fundjavë?

Published on :

Në fundjavë pritet mot i freskët dhe me reshje lokale shiu ditën e shtunë. Java e ardhshme sjell një valë të të nxehtit afrikan, parashikon Prishtina Weather. “Temperaturat e ajrit në fundjavë do të pësojnë rënie të lehtë, e nga java e ardhshme do të shënojnë rënie të theksuar mbi vlera mesatare”, thekson ky shërbim […]

Shtetësi dhe pasaportë të Shqipërisë për të gjithë shqiptarët kudo që janë, ja vendimi i Qeverisë

Published on :

Qeveria shqiptare në mbledhjen e fundit ka miratuar projekt –ligjin e ri “Për Shtetësinë”.Në projektligjin që do i dorëzohet Parlamentit ka disa ndryshime thelbësore,siç është Neni 6 ku parashikohet “Fitimi i shtetësisë me origjinë”. Me këtë mundësohet që shqiptarët që jetojnë jashtë territorit të shtetit shqiptar,si në vendet fqinje dhe në diasporë të pajisen me […]

Shqipëria me ligj të ri për shtetësinë, pasaporta edhe për kosovarët?

Published on :

Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave në Shqipëri, më 31 korrik, është miratuar projektligji i ri “Për Shtetësinë”. Në projektligjin që do t’i dorëzohet Parlamentit ka disa ndryshime thelbësore, siç është Neni 6 ku parashikohet “Fitimi i shtetësisë me origjinë”. Aty parashikohet: 1.Shtetësia shqiptare fitohet nga i huaji, të paralindurit e të cilit kanë origjinën […]