Ne u martuam gjatë kësaj vere. Kam ruajtur para për ditën tonë të madhe për dy vjet me radhë, ndërsa ai vazhdonte të pinte në pijetore me shokët e tij.

Nga Pashkët, ai nuk kishte kursyer asgjë për të paguar për sallën, lulet apo ushqimin, kështu që unë i dhashë atij paratë, por ai përfundoi duke shpenzuar çdo gjë në pije alkoolike. Këtë e kam kuptuar vetëm disa ditë para dasmës, kështu që u desh të nxitoja që të gjeja alternativa.

Unë kisha porositur një fustan të bukur prej 800 dollarësh, por ai më mori edhe ato para dhe më çoi në supermarket lokal për të gjetur një fustan të lirë si zëvendësim. Pastaj, në ditën e dasmën tonë, ai kishte veshur në një kostum të shtrenjtë, por qeshi me mua, duke thënë se dukesha sikur të isha një trampolinë.

Unë duhej ta kisha lënë atë, por familja e tij vepronte si truproja dhe nuk e linte familjen time afër meje. Ata pinin pije alkoolike dhe silleshin tmerrësisht.

Njëri zgjodhi të luftonte me kushëririn tim, e hodhi mbi lule dhe e gjuajti tortën e dasmës sonë në dysheme. Pastaj ata shkuan për të kërcyer, duke më lënë mua për të pastruar. Mu deshën 3 orë për të pastruar rrëmujën.

Unë përfundova duke u kthyer në banesën time e vetme duke qarë, vetëm për të gjetur bashkëshortin tim të ri që kishte marrëdhënie seksuale me një ish të dashurë të tij, për të cilën nëna e tij këmbënguli të ishte një shoqëruese e nuses.

Kur bërtita, ai tha se isha patetike dhe se ai do të kënaqej më shumë me ish të dashurën – kështu që ai e çoi atë në vilën e xhaxhait të tij në bregdet për një javë, që supozohej të ishte muaji jonë i mjaltit.

Tani kam takuar një njeri në punë që mendon se jam e mrekullueshme. Ai është 28 vjeç dhe më trajton me respekt dhe dashamirësi.

Kur gjeta guximin t’i tregoja për martesën time, ai tha se duhej ta lija bashkëshortin tim dhe të isha me të. A duhet të qëndroj aty ku unë jam dhe të shpresoj se gjërat do të përmirësohen, apo ta lë bashkëshortin?

Përgjigjja e psikologes:

Një burrë që është aq mizor për nusen e tij në ditën e tyre të dasmës, nuk do të ndryshojë. Nga ajo që më thoni për familjen e tij, ata janë arsyeja përse ai është rritur si person i egër, egoist i martuar. Mos prisni që ai të ndryshojë – ai nuk do të ndryshojë. Por mos lini thjesht të bini menjëherë në krahët e një njeriu tjetër.

Ju mund të jeni një nga ato gratë që bëjnë zgjedhje të këqija, sepse nuk mund të shohin nën sipërfaqe. Nëse babai juaj nuk ishte i sigurt, ndoshta prisni që njerëzit të sillen në këtë mënyrë.

E-fletëpalosja ime “Mendimi i divorcit apo ndarjes”, shpjegon më shumë. Merrni këshilla për jetën tuaj, pastaj jepni vetes kohë të mjaftueshme për të njohur njeriun e ri në punë.

Bëni atë gradualisht, pasi nuk ka nevojë për nxitim. Shihni shokë të tjerë, keni një jetë shoqërore dhe takoni njerëz të rinj.

E-fletëpalosja ime “Si të gjeni partnerin e duhur”, do t’iu ndihmojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *