Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjendra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Hormonet e tiroides janë përgjegjëse për metabolizmin, djegien e yndyrës dhe karbohidrateve. Ato rregullojnë frymëmarrjen, nivelet e kolesterolit, funskionet e zemrës, temperaturën e trupit, etj.

Hipotiroidizmi mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si obeziteti, çrregullime të zemrës, infertilitet dhe dhimbje të kockave.

Simptomat më të zakonshme të hipotiroidizmit përfshijnë:

Dhimbje muskulore,
Kapsllëk,
Shtim në peshë,
Lodhje,
Rënie flokësh,
Lëkurë të thatë,
Depresion,
Dobësi.

Kështu, për të parandaluar të gjitha këto simptoma dhe keqfunksionimin e tiroides, duhet të provoni këtë trajtim të dobishëm. Funksionon për mrekulli.

Përbërësit:
2 gota ujë,
¼ lugë çaji lëng limoni,
¼ lugë çaji xhenxhefil i tharë,
1 filxhan lëng boronice,
¾ lugë gjelle lëng portokalli,
¼ lugë çaji arrëmyshk,
½ lugë çaji kanellë.

Përgatitja:

Vloni fillimisht ujin në një enë mesatare. Shtoni lëngun e boronicës, kanellën, xhenxhefilin, arrëmyshkun dhe përziejini mirë.

Lërini të ziejnë për 20 minta. Më pas hidhni lëngun e portokallit dhe limonit. Pijeni përzierjen menjëherë.

Ky lëng i fuqishëm do t’ju ndihmojë në rregullimin e funksionimit të tiroides tuaj dhe do të përshpejtojë metabolizmin. Ajo do të përmirësojë sistemin tuaj të tretjes dhe do t’ju ndihmojë të humbni disa kile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *