Kemi hyrë në pranverë dhe lëpjetat i gjejmë shumë më lehtë, ndaj pse të mos gatuajmë një pite të shijshme me miell misri për drekë? Merrni përbërësit e hapat e përgatitjes dhe nisni punën!

Përbërësit:

Për brumin: 

 • 600 gr miell misri
 • 1 pluhur për pjekje
 • 500 ml ujë i gazuar
 • 4 lugë gjelle vaj
 • kripë

Për mbushjen: 

 • 500 gr lëpjeta të pastruara
 • 3 vezë
 • 250 gr djathë lope
 • 3 lugë gjelle vaj

Për salcën:

 • 2 vezë
 • 100 gr kos
 • 100 ml ajkë e thartë

Përgatitja:

 1. Ngroheni furrën në 200 gradë. Mbuloni tepsinë me letër për pjekje.
 2. Lëpjetat futini në ujë të vluar dhe lërini të qëndrojnë për 5-7 minuta, pastaj kullojini dhe pritini imët.
 3. I shtoni vezët, kripën, djathin e thërrmuar dhe trazojini mirë të gjitha me tel kuzhine.
 4. Me mikser, trazoni miellin e misrit, kripën, pluhurin për pjekje, vajin dhe 500 ml ujë të gazuar.
 5. Gjysmën e brumit hidheni në tepsinë e përgatitur. Në gjysmën e mbetur shtoni edhe 50 ml ujë të gazuar. Përziejeni me lugë.
 6. Mbi brumin e vendosur në tepsi hidhni masën me lëpjetë. Pasi ta keni rrafshuar mirë atë, shtoni sipër edhe pjesën e mbetur të brumit.
 7. Pitja piqet në furrën e parangrohur në 200 gradë, ndërsa pas 15 minutash temperaturën e zvogëlojmë në 180 gradë dhe e pjekim edhe për 30 minuta të tjera.
 8. Shërbejeni të ngrohtë! Ju bëftë mirë!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *